Eerikkilä ja Palloliitto järjestävät yhteistyössä UEFA GK A + VAT koulutuksen vuosien 2025-2026 aikana. Haku koulutukseen on nyt avattu!
UEFA GK A-valmentajakoulutus ja Liikunnan ja valmennuksen ammattitutkinto (Valmennuksen osaamisala eli VAT) antavat valmiudet edustustason maalivahtien sekä joukkueiden valmentamiseen ja johtamiseen sekä nuoren huippupelaajan kehittämiseen. Koulutuksessa suunnitellaan, johdetaan ja arvioidaan aikuisten joukkueen harjoituksia ja otteluja sekä paneudutaan erityisesti pelaamisen ja harjoittelun laadukkaaseen toteuttamiseen maalivahdin ja joukkueen pelitavan kehittämisen näkökulmasta.
– Edellinen UEFA GK A -kurssi on hyvin lähellä maalia, joten meille on nyt hyvä hetki avata uusi kurssi. Edellisen kurssin yhteistoiminta Eerikkilän kanssa toimi todella hyvin, ja jatkamme samalla tavalla tähänkin kurssiin. Meillä oli erinomaisia kouluttajia. Lisäksi saamme luotua kurssin yhteyteen maalivahtien tarkkailutapahtumia eri ikäluokille. Se luo erittäin hyvän pohjan kurssillemme, Palloliiton maalivahtivalmennuksen asiantuntija Eemeli Reponen sanoo.
– Kurssimme sisältää jälleen kansainvälisen jakson, mikä oli viime kerralla erinomainen. Muuten kurssin ydin tulee pysymään edelleen kenttätoiminnassa. Meidän pitää yksinkertaisesti olla parempia ja taitavampia valmentajia toimimaan kentällä – siinä suuri osa viime kurssilaisistamme otti isoja askelia. Meillä on tässä myös mahdollisuus ottaa kilpailuetua suhteessa muihin maihin, koska isossa kuvassa harjoittelu on maalivahtipuolella hyvin geneeristä ympäri maailman.
Koulutus käynnistyy 30.7.2025. Haku koulutukseen on nyt käynnissä. Katso lisätiedot ja hae mukaan.