Perinteinen ”LUOPAS-kurssi”
Koulutus kestää noin 12 kuukautta ja se koostuu lähi- ja etäopetuksesta sekä työpaikalla järjestettävästä koulutuksesta. Työelämälähtöistä opiskelua toteutetaan alan työpaikoissa, mm. Lapin ohjelmapalveluyrityksissä. Koulutus soveltuu jo alan osaamista omaaville sekä myös henkilöille, joilla ei ole aikaisemmin hankittua osaamista / kokemusta erä- ja luonto-ympäristössä toimimisesta ja opastuksesta.
Koulutuksen aikana suunnitellaan ja toteutetaan erilaisia maastoharjoituksia eri puolelle Suomea. Pidemmät harjoitukset kansallispuistoihin ja erämaakohteisiin antavat opiskelijoille ainutlaatuisia oppimiskokemuksia ja elämyksiä.
Koulutuksen aikana suoritetaan EA I ja II tasoiset koulutukset ja hygieniaosaamiskoulutus. Metsästäjätutkinnon ampumarataharjoittelusta ja metsästyskorttikokeeseen osallistuminen ovat mahdollisia lisämaksulla.
Seuraava koulutus ja hakeminen:
Koulutukseen on jatkuva haku. Hae koulutukseen täältä.
Seuraava koulutus alkaa 14.8.2023 ja päättyy 20.6.2024.
Hakijat valitaan hakemusten perusteella haastatteluun. Haastattelut järjestetään pienryhmähaastatteluina 4 hlö /ryhmä maalis-huhtikuulla. Valinnat tehdään hakemusten ja haastattelujen perusteella. Tarvittaessa hakuaikaa jatketaan, kunnes opiskelijaryhmä (max. 20 opiskelijaa) on täynnä. Opiskelupaikan peruuttaneiden tilalle valitaan uusia opiskelijoita varasijalta.
Usein kysyttyä koulutuksesta:
Herääkö kysymyksiä koulutukseen liittyen? Olemme koonneet lisätietoa UKK-sivulle. Tutustu UKK-sivuun.
Kustannukset:
Koulutuksen hinta on 1 430 €.
Asuminen:
Opiskelijat vastaavat itse asumisjärjestelyistään. Majoitusta tarjoaa mm. seudun majoitusliikkeet, yksityiset vuokranantajat ja Forssa Asunnot Oy sekä AirBnB.